O stronie
Witold Koprucha

Witam wszystkich interesujących się minerałami, a w szczególności agatami.

Strona ta poświęcona jest agatom z Rudna.

Rudno położone jest w gminie Krzeszowice, gdzie znaczna jej część znajduję się na permskich skałach wylewnych jak porfir, diabaz czy melafir, gdzie są albo były eksploatowane jako kruszywo drogowe czy kolejowe. Są to kamieniołomy Zalas, Niedźwiedzia Góra, Filipowice, Miękinia, Głuchówki, Rudno. Jednak agaty występują tylko w Rudnie, a powodem jest to, że melafiry w Rudnie zostały najbardziej zmineralizowane i bogate w krzemionkę.

Moim zdaniem Rudno to jedno z najważniejszych stanowisk agatów nie tylko w Polsce, ale także w środkowej Europie. Agaty w Rudnie charakteryzują się dużą różnorodnością i kolorystyką. Występują pod postacią okrągłych bulw i migdałków.

Moja pasja
Agat

Kilka słów o mojej pasji.

Z końcem lat siedemdziesiątych pewien Pan przechadzał się po naszym polu (w okresie wykopek). Zaintrygowało mnie kiedy coś podnosił, bacznie się przyglądał i wkładał do plecaka. Kiedy zapytałem z ciekawością co takiego zbiera, odpowiedział krótko- minerały. Następnie dodał z lekkim uśmiechem że przy odrobinie szczęścia można znaleźć ładny okaz agata. Później widywaliśmy się i często rozmawialiśmy o agatach, które wzbudziły we mnie ogromne zainteresowanie. Okazało się, że był to Pan Zygmunt Holcer, polski mikrobiolog, badacz i kolekcjoner minerałów.

W 1980 roku poznałem Adama Potaczka, który już zbierał agaty , ametysty i inne minerały na terenie Rudna i Regulic. Wspólnie chodziliśmy po polach i wtedy po znalezieniu paru agatów złapałem bakcyla i tak się zaczęła moja przygoda z tymi kamieniami.

W latach 80-tych zbieraliśmy agaty na polach, jeździliśmy też do kamieniołomu w Regulicach, a także do wąwozu Simota.

Jednak najokazalsze były agaty z Rudna. Pod koniec lat 80-tych kiedy przestano uprawiać rolę, coraz trudniej było pozyskać agaty. Zaczęliśmy wtedy kopać i szukać kamieni w nieczynnym kamieniołomie melafiru w Rudnie. Właśnie z tego wyrobiska pochodzi większość moich okazów. Wielkość tych agatów jest różna - od dwóch do kilkunastu cm. Dziś agaty można znaleźć właśnie w nieczynnym kamieniołomie melafiru w centrum wyrobiska, bądź w części północno- zachodniej na hałdzie. Hałda położona jest 150 m od głównej drogi powiatowej Alwernia- Krzeszowice. Ponieważ pobierany jest przez ludność kamień z tej hałdy, jest ona dobrze widoczna z drogi.

Właśnie z tej hałdy jest sporo okazów w mojej kolekcji. Nie ukrywam, że trzeba mieć odrobinę szczęścia, aby znaleźć perełkę. Jednak zachęcam do zapoznania się głębiej z tematem agatów w Rudnie i posmakowania tej ciekawej przygody. Sprawdzicie Państwo jaka jest frajda w odnajdywaniu ciekawych okazów.

Pozdrawiam i zapraszam wszystkich zbieraczy, a także tych w których wzbudziłem pasję.

Witold Koprucha